Kratki wentylacyjne - zapomniany element mieszkań

Kratki wentylacje, każdy ma, mało kto zwraca na nie uwagę. Takim podejściem narażamy siebie na wielkie koszta remontowe oraz inne problemy. Dlaczego?

Kratki wentylacyjne, być może przez swoją lokalizację w górnych częściach ścian naszych mieszkań lub przez ich coraz mniej rzucający się w oczy design, nie zwracają na siebie żadnej uwagi. Pomijamy je przy porządkach lub nawet nie wiemy czy w ogóle powinniśmy je ruszać. To normalne, 95% mieszkańców myśli dokładnie tak samo. Jednak jeśli dotyczy to także Ciebie przeczytaj nasz artykuł, być może zrozumiesz, dlaczego warto znaleźć się w grupie pozostałych 5%.

Kratki wentylacje są filarem całej wentylacji w mieszkaniu.

Dla najprostszego zrozumienia wentylacja jest jak oddech dla człowieka. Codziennie zdrowy człowiek wykonuje kilkanaście tysięcy wdechów a następnie wydechów aby prawidłowo funkcjonować. Wyobraźmy sobie, że nagle nie jesteśmy w stanie wykonać jednej z tych czynności lub staje się dla nas ona bolesna lub ciężka. Nasz organizm bez tlenu przestaje funkcjonować, zatrzymują się funkcje życiowe. W przypadku utrudnionego/bolesnego oddechu zaczynamy borykać się z nowymi schorzeniami i chorobami. Bardzo podobnie działa proces wentylacji w mieszkaniu.Kratki wentylacyjne są wydechem. Zatem jeśli nasz wydech jest zablokowany przez grube warstwy kurzu lub cokolwiek innego, nasze mieszkanie tak jak człowiek zaczyna ,,chorować’’.

Mieszkanie przestaje oddychać = wentylacja w mieszkaniu nie działa, jakie mogą być tego konsekwencje? 

Nadmierna wilgotność i pleśń na ścianach = koszty remontowe. 

Nadmierna wilgotność prowadzi do rozwoju pleśni w mieszkaniu. Wychodząca w późniejszych fazach pleśń na ścianach niszczy wygląd naszego domu, co prowadzi do remontów. Jeśli nie zlikwidujemy problemu a wykonamy kosztowne remonty pleśń pojawi się ponownie a nasze pieniądze okażą się stracone. 

Zdrowie

Zapleśniałe mieszkanie, wpływa także na nasze zdrowie. Zaczynamy oddychać zanieczyszczonym pleśnią i wirusami powietrzem. Faktem jest też, że duża część społeczeństwa jest uczulona na pleśń. Zaczynamy zatem płacić największą cenę, a mianowicie nasze zdrowie.

Ryzyko zaczadzenia

Jeśli wydech w mieszkaniu nie działa, uniemożliwia on pracę prawidłowo działającego wdechu. W przypadkach ekstremalnych, gdzie prawidłowe funkcjonowanie wentylacji jest na wagę złota jak np. Ulatnianie się gazu. Pojawia się ryzyko zaczadzenia, ponieważ powietrze zanieczyszczone trucizną nie rusza się i stoi w mieszkaniu.

Brzydki zapach, zaduch.

Funkcjonowanie człowieka jak i sam człowiek co całkowicie normalne wytwarza zapachy. Jeśli powietrze stoi, nie wymienia się z nowym, świeżym odpowiednio szybko, zapachy mogą się łączyć, zwiększać swoją intensywność, przechodzić przez kolejne rzeczy w naszym domu. Niektórych zapachów, zwłaszcza tych wyraźnie brzydkich chcemy się szybko pozbyć. Brak wydechu, może sprawić, że pozostaną one z nami na znacznie dłużej niż byśmy chcieli. Powoduje to nieprzyjemny zapach lub zaduch w mieszkaniu.

Podsumowując

Zachęcamy zatem do sprawdzenia swoich kratek tym, którzy zrobią to po raz pierwszy lub dawno tego nie robili! Ta krótka poświęcona chwila na zdobycie tej wiedzy, może zaoszczędzić wszystkim wiele kłopotów oraz niemałą kwotę pięniędzy! Mamy nadzieję, że było warto!

PS.

Kratki to tylko wydech, nie zapominajcie o wdechu! Jego brak powoduje dokładnie te same problemy. Jeśli twoje kratki są czyste a obserwujesz u siebie w domu wymienione problemy lub się ich obawiasz, pomożemy Ci podjąć właściwe dalsze kroki. Być może, twoje okna nie wpuszczają odpowiedniej ilości powietrza do mieszkania.  Możliwe, że do poprawnego działania ,,oddechu’’ w twoim mieszkaniu potrzebny jest montaż nawiewników.

Jeśli masz wątpliwości czy montaż mógłby okazać się dla Ciebie pomocny koniecznie skontaktuj się z naszym ekspertem, bez zobowiązań, nie pobieramy za to opłat!

 +48 795 265 111      info@nawiewnikimonter.pl
Zadzwoń lub napisz do nas e-mail w którym opiszesz swój problem, a nasz ekspert skontaktuje się z odpowiedzią!

Zachęcamy do przeczytania naszego niezbędnika wiedzy o nawiewnikach, który może okazać się równie pomocny!