Montaż nawiewników okiennych - niezbędnik wiedzy

Co znajdziesz w artykule?
1. Skąd potrzeba montażu nawiewników?
2. Po co nam większa ilość powietrza wewnątrz pomieszczenia?
3. Wilgoć? Przecież istnieją osuszacze powietrza.
4. Dlaczego sprawna wentylacja jest ważna? Zagrożenia i nie tylko…
5. Montaż nawiewników okiennych a straty ciepła.
6. „Mam nawiewniki a problem nie zniknął…”
7. Jak wygląda prawidłowy i profesjonalny montaż nawiewnika w naszej firmie?
8. Podsumowanie

Nawiewniki okienne montaż, kiedy ich potrzebujemy, oraz wiele więcej – niezbędnik wiedzy.

Dzisiejszym artykułem postaramy się wytłumaczyć sens stosowania nawiewników okiennych oraz obalimy najczęstsze mity na ten temat. Czujemy się do tego zobowiązani i uprawnieni jako firma Nawiewniki Monter, ponieważ w roku 2021 mija 10 lat odkąd jesteśmy w tej branży, zatem zdobyte doświadczenie z tysięcy rozmów z naszymi klientami, oraz nasza wiedza z zakresu wentylacji powinna rozwiać wszelakie wątpliwości, każdego kto zastanawia się czy montaż nawiewników jest mu potrzebny. Jesteśmy partnerem montażowym polskiego producenta nawiewników, firmy Ventec, oraz posiadamy referencje zadowolonych ze współpracy klientów, o naszej firmie możesz dowiedzieć się więcej w zakładce – O nas

1.Skąd potrzeba montażu nawiewników?

Odpowiedź jest bardziej złożona i właściwie cały artykuł ją stanowi, jednak ogólnie nawiewniki montujemy po to aby dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do mieszkania, czyli usprawniamy wentylację w pomieszczeniu i przywracamy jej prawidłowe działanie. Przyczyną ,dlaczego musimy wpuścić dodatkową ilość powietrza są zazwyczaj zbyt szczelne okna przez co wynikają takie zjawiska jak: para na oknach, rozwój pleśni, zaduch lub nawiew z kratek kominowych. Teraz obalimy pierwszy mit, przy otwieraniu okna gdy nam się to podoba, raz na jakiś czas – nie zlikwidujemy problemu.

2. Po co nam większa ilość powietrza wewnątrz pomieszczenia?

Żyjąc w mieszkaniu czy domu, wykonując zwyczajne codziennie czynności (oddychanie, gotowanie, pranie) wytwarzamy wilgoć, która, jeśli nie ma jak się wydostać z pomieszczenia, osadza się co często zauważamy na oknach w postaci pary, ale także, czego na początku nie widzimy, wilgotność osadza się  na ścianach co po dłuższym czasie skutkuje pojawieniem się pleśni. Brak wymiany powietrza powoduje także zaduch, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach w domu.

3. Wilgoć? Przecież istnieją osuszacze powietrza.

Osuszacz powietrza to często pierwsza rzecz w jaką zainwestujemy, gdy dowiemy się jak i dlaczego powstaje pleśń. Jednak, po pierwsze większość osób kupuje sprzęt niskiej jakości, który mimo, że pozbiera trochę wody i zobaczymy ją w zbiorniku, zbierze jej i tak za mało, poziom wilgotności pomieszczeń dalej jest za duży, więc szybko zdajemy sobie sprawę, że nic właściwie się nie zmieniło. Po drugie jeśli już zrobimy lepsze rozeznanie i zainwestujemy w osuszacz z ,,górnej półki’’, który w teorii wykonuje swoje zadanie bardzo dobrze, okazuje się w dłuższej perspektywie czasu daje efekt dalej niezadowalający, ponieważ rachunek za prąd wzrasta diametralnie, więc pojawiają się nowe stałe koszty, a dodatkowo jakość powietrza, którym oddychamy jest bardzo niska. Proszę sobie wyobrazić -pozostajemy cały czas z tym samym niewymienionym powietrzem tylko po prostu pozbawionym wilgoci. Podsumowując, istotę problemu stanowi przepływ powietrza, a dokładnie jego brak. Wentylacja dalej nie działa, więc o ile tutaj odnieśliśmy się głównie do spraw pleśni i nieprzyjemnych zapachów, może mieć to również niebezpieczne skutki jeśli np. używamy pieców gazowych. Jednak do tego tematu odniesiemy się w następnym punkcie.

4. Dlaczego sprawna wentylacja grawitacyjna jest ważna? Zagrożenia i nie tylko… 

Na pewno większość osób, które czytają ten artykuł słyszała chociaż raz o przypadku zaczadzenia w mieszkaniu. Podczas naszej wieloletniej pracy najczęściej dostajemy zlecenia na montaż niestety po fakcie! Jeśli używamy pieców gazowych, węglowych ważna jest sprawna wentylacja grawitacyjna. Nawiewniki zatem, chronią nas w tym wypadku przed niebezpieczeństwem zaczadzenia, ponieważ stanowią filar sprawnej wentylacji grawitacyjnej. Nawiązując do poprzedniego punktu, skoro już wiemy, że powietrze stojące w miejscu, może nieść za sobą wiele problemów to stojące powietrze zanieczyszczone trucizną jest jeszcze większym i poważniejszym zagrożeniem! Następnym zagrożeniem wynikającym z niesprawnej wentylacji jest samo życie w takich warunkach. Miejsce zamieszkania powinno być szczególnie komfortowe, spędzamy tam najwięcej czasu, w dzisiejszych czasach, nawet pracujemy właśnie w naszym domu. Jeśli nie my to nasze dzieci, które się tam bawią, śpią i dorastają. Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pleśnią i wirusami może być przyczyną wielu chorób przykładowo takich jak astma, alergie, nietolerancje pokarmowe, stany lękowe, bezsenność, rozwój chorób wątroby, nerek a nawet niektóre rodzaje raka. 

5.Montaż nawiewników okiennych a straty ciepła.

Często spotykamy się także z wątpliwościami co do montażu nawiewnika spowodowanymi obawami przed utratą ciepła, a przecież ogrzewanie też kosztuje więc są one jak najbardziej uzasadnione. Mamy dobrą wiadomość po montażu nawiewnika, gdy usprawnimy wentylację i pełne wilgoci mieszkanie już wyschnie możliwe są nawet mniejsze rachunki. Dlaczego? Dużo łatwiej jest ogrzać mieszkanie suche niż zawilgocone, a wpuszczana ilość powietrza nie powoduje nagłego wychłodzenia lub gwałtownych spadków temperatury. Jeśli nawiewniki powodują takowe straty ciepła, prawdopodobnie jest ich za dużo  lub są źle zamontowane. Dodatkowo zawsze zabezpieczamy naszych klientów przed wychłodzeniem  i zazwyczaj zalecamy oraz montujemy nawiewniki ciśnieniowe z trójstopniową kierownicą umożliwiającą manualne kontrolowanie przepływu powietrza, jednakże klient ma możliwość wyboru i montujemy także nawiewniki higrosterowane. Pamiętajmy jednak, że nie montujemy nawiewników by je zamykać, są to skrajne przypadki. 

6. ,,Mam nawiewniki a problem nie zniknął…’’

Taką opinię także możemy spotkać w Internecie . Powód jest prosty i zazwyczaj ten sam – źle wykonany montaż nawiewnika okiennego lub też bardziej złożony – niesprawne są inne gałęzie wentylacji umożliwiające prawidłowe jej działanie. Zawsze po montażu nasz monter zatem sprawdza pozostałe ważne elementy, współpracujące z nawiewnikiem. Warto dodać, że nierozłącznym elementem naszej pracy jest wykonywanie także poprawek po innych firmach/wykonawcach, którzy nie mają pojęcia o prawidłowym montażu. Nasza firma Nawiewniki Monter zostawia klienta z gwarancją rozwiązania i zrozumienia problemu.  Jeśli obawiasz się, że dotyczy to także twojej sytuacji zadzwoń do nas po bezpłatną konsultację! 

7. Jak wygląda prawidłowy i profesjonalny montaż nawiewnika w naszej firmie?

Prawidłowy montaż nawiewnika wygląda następująco, montażysta frezuje szczelinę, frezarką NIE robi otworów wiertarką. Zgodnie z zaleceniami producenta oraz  wszelkimi normami budowlanymi. Okno zostaje tak samo sprawne, spełnia swoją funkcję, ponieważ nie naruszamy jego wewnętrznej konstrukcji. Jeśli budowa i osadzenie okna nie utrudniają montażu nawiewnika, całość przebiega bardzo sprawnie. Nasz monter upewnia się, że zamontowany nawiewnik został dobrze osadzony, oraz jego działanie jest poprawne. Jeśli istnieje taka konieczność monter nawiewników obniża rolety okienne tak aby nawiewnik był zamontowany we właściwym miejscu. Następnie zapoznaje klienta z działaniem nawiewnika, daje wiele wskazówek, tłumaczy na czym polega prawidłowy przebieg powietrza i odpowiada na pytania.  Sprawdza, jak możliwe pozbyć się innych błędów wentylacji w pomieszczeniach (jeśli takowe występują), tak aby problem zniknął raz na zawsze. Nawiewniki są filarem poprawnej cyrkulacji powietrza w wentylacji grawitacyjnej, lecz zamontowanie ich nie oznacza, że już jest sprawna. Zatem sprawdza pozostałe elementy związane z kratkami kominowymi, kominami oraz ogólnym przepływem powietrza w pomieszczeniu.  Doradza i wyjaśnia dokładnie proces powstawania problemu oraz doradza jak się go pozbyć. Tak obszerna usługa, z gwarancją zrozumienia utrapienia i profesjonalnym montażem nawiewnika jest oferowana przez naszą firmę Nawiewniki Monter. Zachęcamy do sprawdzenia referencji o naszej firmie w zakładce o nas. Zalecamy, przemyślany wybór firmy wykonującej montaż nawiewnika okiennego oraz przestrzegamy przed przyjściem ,,fachowca’’ ,który nie ma pojęcia o wentylacji i nie wie po co wykonuje montaż, dodatkowo nie daje gwarancji na nawiewnik oraz nie potrafi wytłumaczyć problemu klientowi ani odpowiedzieć na jego pytania.

8. Podsumowanie

W niezbędniku wiedzy o montażu nawiewników okiennych w oknach PCV zamieściliśmy topowe, najczęściej zastanawiające naszych klientów na przestrzeni lat kwestie. Nie poruszamy tu stron bardzo technicznych na ten temat powstaną osobne wpisy. Oczywiście, jest także wiele innych nurtujących pytań na, których temat będziemy starali się tworzyć kolejne artykuły tak, aby każdy klient mógł podjąć świadomy wybór przed wykonaniem jakiejkolwiek usługi. Jeśli masz jakieś pytania lub, któreś kwestie dalej pozostają niejasne, szczerze zachęcamy do bezpłatnej konsultacji z naszym fachowcem pod numerem telefonu +48 795 265 111 lub prosimy o napisanie wiadomość na e-mail info@naweiewnikimonter.pl. Każde pytanie przyczyni się do rozwoju następnych artykułów, które ułatwią proces podejmowania decyzji oraz uzupełnią wiedzę na temat montażu nawiewników okiennych każdego zainteresowanego/borykającego się z problemem wilgoci, pleśni czy nieprzyjemnych zapachów w domu!